ביטוח לאומי – טפסים שצריך בשביל החזר המס

במדריך הזה תוכלו לקרוא על טפסי ביטוח לאומי: טופס דמי אבטלה, טופס דמי לידה וטופס מילואים בזמן אבטלה וכיצד הם נראים.

למדריך להשגת טפסי ביטוח לאומי דרך אתר ביטוח לאומי לחץ כאן.

למה צריכים את הטפסים מביטוח לאומי?

אתם עשויים להזדקק להם ממגוון של סיבות, אחת מהסיבות היא על מנת לבצע החזר מס עבור שכירים. בתהליך החזר מס יש צורך לבדוק את כל ההכנסות של השכיר שבהן גם הכנסה מביטוח לאומי: דמי לידה, דמי אבטלה ודמי מילואים בזמן אבטלה. המקרים בהם שכיר/ה מקבל הכנסה מביטוח לאומי מלווים לרוב באי-רציפות תעסוקתית ובשינויים בהכנסה, מה שעלול לגרום לגביית מס מוטעה, לרוב גבוהה מדי. על מנת לבצע חישוב מלא ומדוייק של החזר מס המגיע, במידה והייתה לכם הכנסה מביטוח לאומי, יהיה עליכם להשיג את הטפסים על מנת לבדוק את זכאותכם להחזר ולאחר מכן לצורך הגשת ההחזר.

באילו טפסים מדובר?

ביטוח לאומי מספק שלושה טפסים רלוונטיים: דמי לידהדמי אבטלה ודמי מילואים בזמן אבטלה

 טופס דמי אבטלה – ״אישור על ניכוי מס מתקבולי אבטלה״

דמי אבטלה משולמים למי שהיה עובד שכיר ורשום בלשכת שירות התעסוקה כמובטל על מנת לאפשר אמצעי מחייה בזמן חיפוש עבודה חדשה. כסף זה נועד לעזור לאותו אדם להשתלב חזרה במעגל העבודה.

טופס זה מפרט את כלל דמי האבטלה שקיבלתם במהלך שנה קלנדרית. להלן טופס לדוגמה:

אבטלה

טופס דמי לידה – ״אישור על ניכוי מס הכנסה גמלאות אימהות״

דמי לידה משולמים לשכיר/ה בזמן חופשת לידה מביטוח לאומי ומיועדים לפצות אותו/ה על הפסד ימי העבודה. טופס זה מפרט את מכלול התשלומים אותם קיבלה היולדת (או האב אם בחר לקחת את חופשת הלידה).

אמהות

מילואים בזמן אבטלה (אי-עבודה) – ״אישור על תשלום תגמולי מילואים״

שכירים שלא עבדו במהלך ביצוע שירות המילואים מקבלים את הכסף עבור המילואים דרך ביטוח לאומי ישירות (לעומת שכיר מועסק שמקבל את הכסף דרך המעסיק, והמעסיק בתורו מקבל את הכסף מביטוח לאומי), טופס זה מפרט את ההכנסות השונות שהתקבלו עבור תקופת המילואים בשנה הקלנדרית.

מילואים.png

איך משיגים את הטפסים?

ישנן שתי דרכים להשיג את הטפסים מביטוח לאומי:

  1. ביטוח לאומי מאפשר להוריד את כל הטפסים רלוונטים דרך אתר האינטרנט שלו. לשם כך צריך להרשם לאתר. תוכלו להעזר במדריך הזה כדי לבצע זאת.
מדריך השגת טפסים מביטוח לאומי
מדריך השגת טפסים מביטוח לאומי
  1. אם אתם צריכים רק טופס אחד ספציפי, אולי יהיה לכם יותר נוח להזמין את הטופס עצמו בדואר מבלי להרשם לאתר ביטוח לאומי. ניתן לעשות זאת בלינקים הבאים: הזמנת טופס דמי אבטלההזמנת טופס דמי לידה, הזמנת טופס מילואים בזמן אבטלה

לבדיקת זכאות דיגיטלית בחינם להחזר מס לחץ כאן

השאר תגובה