התנהלות כלכלית נבונה בקיץ

אין אף קבוצה באוכלוסיה שיכולה להתחמק מזה: בחודשי הקיץ ההוצאות מזנקות בהשוואה לחודש רגיל.

אבל רגע, בואו נבחן ביחד את לוח השנה, במטרה לבחון כמה מחודשי השנה הינם חודשים "רגילים", נקיים מהוצאות גבוהות הנובעות ממזג האוויר או חגים או הוצאות יוצאות דופן הקשורות לילדים. חשבתם על זה? אז אקל עליכם, עשיתי עבור כולנו את העבודה. ישנם חודשיים בלבד בכל שנה קלנדרית שניתן לסווג אותם ככאלו. מאי ונובמבר. אלו החודשים היחידים בשנה שבהם מזג האוויר סביר (לא צריך קירור או חימום), אין במהלכם חגים שבאמת מצריכים הוצאה גבוהה במיוחד (ולא, לא שכחתי את יום העצמאות) ואין שום דבר מיוחד הקשור לילדים (לא קייטנות, ולא קניית ציוד לבית ספר). לפיכך, כשמשווים הוצאות בתקופה "כבדה" במיוחד, כמו הקיץ, יש לעשות זאת למול חישוב "ממוצע" ולא למול חודש רגיל, כי כמעט אין כאלו.

גם אם אין לכם ילדים, סביר להניח שלכל הפחות, הוצאות החשמל שלכם יהיו גבוהות יותר מבממוצע (אפילו אם נכלול בתוכו את חודשי החורף), כי הצורך בלהתקרר הינו צורך אמיתי בארצנו החמה. וסביר גם שהוצאות הבילוי והמתנות שלכם גם הן תהיינה גבוהות יותר מול החישוב הממוצע, אלא אם כן החלטתם להתנזר מכל החתונות הרבות שאליהן הוזמנתם ולא לצאת מהבית (ומהמזגן).

אם יש לכם ילדים (וב"ילדים" הכוונה מגיל 0 עד גיל צבא), גם אם תהיו קפדנים ומחושבים ביותר, ההוצאות בקיץ יזנקו בכ- 20-30% מול הממוצע הרגיל שלכם. שמירה על הילדים ביולי/אוגוסט בזמן שאתם עובדים, בילויים נופשים ודלק, והצטיידות לקראת שנת הלימודים החדשה (וכמובן – חשמל) – אלו הן הקטגוריות העיקריות שבגינם הקפיצה הגדולה הזו. רוב המשפחות בישראל לא יכולות לכסות את הפער הזה מההכנסה החודשית. משפחה שמרוויחה ומוציאה בממוצע 20,000 ₪, תוציא בכל חודש מחודשי הקיץ כ- 4000-6000 ₪ נוספים על הנ"ל בממוצע.

אם אתם רוצים לוודא שההוצאות שלכם נשארות בטווח הנמוך של הזינוק הזה, להלן כמה טיפים:

חשמל

להימנע כמה שניתן משימוש במייבש כביסה בקיץ, להקפיד על טמפרטורת מזגן של 24 מעלות, להאיר את הבית עם תאורה טבעית וכו'.  לקישורים נוספים ואינפורמציה בנושא חסכון בחשמל לחצו כאן.

מתנות חתונה

מישהו חייב לעצור את מעגל הקסמים המטופש והמוגזם הקשור למתנות חתונה!! אכתוב על כך פוסט ייעודי בהמשך, אבל בינתיים, נסו לחשוב מדוע אנשים מרגישים צורך להגיע לחתונה ולהביא צ'קים בשווי של כמה מאות ואפילו אלפי שקלים? האם אלו מניעים באמת נכונים? מה יקרה אם נביא סכום סביר ושפוי במקום סכום גבוה שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו?

בילויים עם הילדים

המפתחות לשפיות כלכלית בתחום זה (ולטעמי גם לשפיות בכלל) הינם תיאום ציפיות, שיתוף הילדים, תכנון מראש, יצירתיות וריווח הגיוני בין הבילויים. לאותן אטרקציות שלאשר עבורן נדרש כרטיס כניסה, בידקו אפשרויות לקנייה מוזלת דרך מועדוני לקוחות ו/או חברות האשראי. אל תרגשו ותפתרו כל צעקת "משעמם לי" ב"בואו נצא לקניון". אם תחליטו שזה מספיק חשוב לכם, תמצאו מספיק פתרונות אלטרנטיביים: בילוי אצל חברים, משחקים ופעילויות יחד אתכם בבית, ובשעות אחר הצהריים המאוחרות – אפילו בשפת הים או בגינה. והטיפ הכי חשוב – לא יקרה כלום אם תגידו להם "לא"….

חופשות

הטיפ הראשון הינו הזמנת חופשת הקיץ הבאה כבר עכשיו. ניתן לחסוך סכומים אסטרונומיים – כ- 30-40%. למי שזה לא מתאים, מסיבות שונות, אני מציעה להזמין חופשה דווקא ללא הכל כלול – להעדיף מלון (או חדר אירוח) בו יש מטבחון בחדר, בו ניתן להכין חלק מהארוחות וחלק אחר לאכול בחוץ. אם תנהגו בחוכמה, עלויות המזון יהיו כחצי מאשר הפער בין לינה בלבד ל"הכל כלול".

הצטיידות לבית הספר

בתחום זה הטיפ הכי חשוב הוא לבדוק מה יש בבית ומה באמת צריך, לפני שיוצאים לקניות, כולל תיק וקלמר. הטיפ השני – להעדיף לא ממותג (זול הרבה יותר ממותג ולרוב גם איכותי יותר), ולא לקנות סטוקים. מבחינת ספרי לימוד – במידה ובית הספר שלכם אינו בתכנית השאלת ספרים – נסו למצוא ספרי יד שנייה ומה שנותר – השוו מחירים בין אתרי האון ליין לחנויות הרגילות. לעיתים יש פערים, למרות שלרוב הם לא משמעותיים אם מדובר רק בילד אחד.

נכתב על ידי דבי קצב – יועצת לכלכלת המשפחה

השאר תגובה