מי פטור מרווח הון?

למי יש פטור מרווח הון?

במאמרים הקודמים עסקנו בשאלות הרות גורל כגון מהו רווח הון או איך מחשבים רווח הון.

אבל יש מצבים בהם למרות שיש רווח או הפסד הון ייתכנו פטורים מרווח הון!

פטורים במישור ההון:

סעיף 97 לפקודה הוא ס' הפטורים. עד ה- 1.1.03 רווחים על ני"ע שנסחרים בבורסה בישראל היו פטורים ממס וגם רווח על מכירה של מניות וני"יע של חברה ישראלית תעשייתית שנסחרה בבורסה בחו"ל גם הייתה פטורה ממס.

סעיף זה בוטל והחל מה- 1.1.03 כל ני"ע שנסחרים בין בארץ ובין בחו"ל חייבים במס.

הפטורים:

  1. 97 א' (1) קובע פטור על מכירה של אג"ח שלא המירה למניה שנסחרת בבורסה בישראל ובשני תנאים נוספים:
  • הונפקה לפני ה- 8.5.00. (שאז התפרסמו המלצות ועדת רבינוביץ שיש למסות ני"ע ומכשירים פיננסיים אחרים).
  • נרשמה למסחר בבורסה לפני המועד הקובע שהוא ה- 31.12.02. שימו לב לנושא זה בבואכם למלא את נספח ג' מתוך טופס 867.
  1. 97 א' (2) מעניק פטור על מכירת אג"ח שהונפקה ע"י המדינה או בערבותה ובלבד שהונפקה לפני ה- 8.5.02.

עד ה- 1.104 כל האג"ח שהיו נמכרות בבורסה בישראל היו פטורות ממס ללא שום קשר לתאריך ההנפקה, וגם כל אג"ח של המדינה היו פטורות ממס לא משנה מתי הונפקה. התנאים הנוספים בעניין מועד ההנפקה ומועד הרישום לבורסה התווספו ב- 1.1.04.

כלומר: אם מישהו מכר אג"ח שנסחרת בבורסה ביוני 2003 לא שאלו מתי היא הונפקה ומתי נרשמה למסחר.

  1. 97 א' (4) מעניק פטור ממס על מתן מתנה למדינה, רשות מקומית, לקק"ל או מוסד ציבורי כמשמעותו בסעיף 9 (2) לפקודה.
  1. 97 א' (5) מדבר על פטור על מתנה לקרוב או ליחיד שאינו קרוב אם היא בתום לב ובתנאי שמקבל המתנה אינו תושב חוץ.
  1. 97 א' (6) נותן פטור על פדיון מניה של חבר באג"ש מסוימת. סעיף זה בוטל כעניין טכני והתווסף בסעיף 94 ד' רבתי.
  2. 97 א' (7) מקנה פטור החל מה- 1.1.06 על רווח הון שיש ליחיד במכירה או בפדיון של יחידה בקרן נאמנות חייבת (קרן נאמנות שעל כל רווחיה היא משלמת מס ולכן שהרווחים עולים לבעלים הוא לא יהיה חייב במס נוסף ויקבל פטור) בקרן נאמנות פטורה היא לא משלמת מס של רווחיה וכשהרווחים מגיעים לבעלים, הם יהיו חייבים במס.
  3. 97 ב' מעניק פטור ליחיד שהפך לתושב ישראל כאשר הוא מוכר נכסים שהיו לו מחוץ לישראל עוד לפני שהוא הפך להיות תושב ישראל. הפטור הזה קיים במשך 10 שנים מרגע שהוא הפך לתושב ישראל. אם הוא מוכר את הנכס כעבור 10 שנים מאז שהפך לתושב ישראל, יינתן לו פטור חלקי.

א' מכר מניות של חברה תושבת חוץ ב- 1.1.90 . בשנת 1.1.98 הוא עלה לארץ והפך לתושב ישראל.

  • הוא מכר את המניות ב- 2005- יהיה פטור על כל הרווח הזה שלו בישראל כי מכירת המניות היא בתוך 10 השנים מהיותו תושב ישראל.
  • הוא מכר את המניות ב-2010- עברו שנתיים מאז שנגמרה תקופה של 10 שנים. ולכן על שנתיים חלקי עשרים כפול רווח ההון יהיה חייב במס שזה בעצם רק על עליית הערך של הנכס בתקופת היותו תושב ישראל פחות 10 שנים.
    *סעיף זה חל גם על תושב חוזר.

סעיף97 ב'  לפני תיקון 132 (לפני 1.1.03) היה שונה ב- 2 דברים: הוא הוענק ל-7 שנים ולא למשך 10 שנים, השני היה שאם עברו 7 שנים ואח"כ נמכר הנכס, הכל היה חייב במס בישראל ואין פטור בכלל.

  • נניח התושב עלה לישראל ב- 1.1.96, התקופה של הפטור החלה ב- 1.1.03. במקרי הגבול נותנים הערכה: גם מי שעלה ב- 1.1.94 ומכר ב- 2003 הוא יהיה זכאי לפטור המלא (אחרי 10 שנים).
  • נניח והוא עלה ב- 1.1.94 מכר ב- 2004 , גם כאן הוא זכאי לפטור היחסי.
  • נניח ואדם עלה בשנת 1980- אין תשובה לשאלה הזו כי לא הייתה פסיקה כזו.
  1. 97 ב' (1) מעניק פטור לתושב חוץ ממכירת מניה שהוקצתה לו בשנת המס 2003 ואילך בחברה שהייתה במועד ההקצעה חברת מו"פ. ההקצאה צריכה להיות תמורת השקעה בחברה עצמה.
  2. 97 ב' (2) מדבר על פטור ממס לתושב חוץ שמוכר ני"ע שנסחרים בבורסה בישראל בתנאי שני"ע אלה אינן מפעל הקבע שלו. (רוצה לעודד השקעה של תושבי חוץ בבורסה ולא רכישת חברה)
  3. 97 ב' (3) מדבר על פטור ממס לתושב חוץ שהוא תושב של מדינת אמנה (גומלת). הפטור יחול על מכירה של ני"ע של חברה תושבת ישראל והיא חברה פרטית (חברה נסחרת בבורסה חל עליה הסעיף הקודם). בתנאי שתאריך הרכישה הוא בין ה- 1.7.05 לבין 31.12.08.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s