הכנסות מאפליקציות

יש לך הכנסה מאפליקציות?

בעת האחרונה אנחנו עדים לקלות ההולכת וגדלה של יצירת הכנסה מאפליקציות. אם פעם היה מסובך לפתוח חנות היום אפשר בקלות לפתוח דף באיביי או ב- shopify. בנוסף, אפשר גם לתת שירותים דרך האינטרנט כמו למשל דרך Fiverr או Elance.

כל הרווחים הללו הם רווחים חייבים במס בישראל. המעמד של מפעיל החנות הוא כמו מעמד של כל מי שעוסק בייצוא. (שימו לב שבכתבה זו לא נעסוק באנשים שמרוויחים מאפליקציות בתוך המדינה כמו Airbnb או uber או מאתרי ההלוואות וכו’), כלומר עליו להגיש טופס 1301 ולא טופס 135, אבל על כך בהמשך.

ולכן צריך להבין טוב מאוד את המעמד המיסויי של הפעילות הזו. בואו נחלק את הפעילות לשניים. חנויות סחר וחנויות ייצור.

חנות סחר היא חנות שבה המוצר לא עובר בכלל בישראל. למשל אם פתחתם חנות משקפיים באיביי, וכל מה שאתם עושים זה לקנות משקפיים מסין ולמכור בארה”ב אז נקרא לזה חנות סחר.

חנות ייצור היא מצב שונה בוא המוצר עובר בישראל (בין אם הוא מיוצר כולו בישראל או שרק חלקו מיוצר בישראל). למשל, אם אתם קונים חולצות לבנות בסין, רוקמים עליהם משהו בישראל ומוכרים אותם לקנדה אזי אתם חנות ייצור. זה גם הדין במתן שירותים באינטרנט שכן השירות=ייצור. ואם למשל אתם מעצבים או מתכנתים ונותנים שירותים באינטרנט מעמדכם הוא של יצרן שמייצא את מוצריו לחו”ל.

אם כך מה הדין?

מע”מ– לגבי חנויות סחר, מע”מ ימסה רק על הרווח ולא על כל הפעולה. זה אמנם תוצאה שאמורה להיות זהה גם לחנויות ייצור אולם בפועל לא תמיד אפשר לקבל חזרה את המע”מ ששילמנו על לספק הסיני.

מס הכנסה- מבחינת מס הכנסה הטיפול די זהה. מדובר במעבר משכיר לעצמאי ולכן הכל מחוייב בדיווח. השוני נובע מאופן הדיווח. בעוד שבחנויות סחר צריך לדווח על הרווח כרווח שנוצר בחו”ל ע”י תושב ישראל, הרי שבחנויות ייצור הרווח כולו נוצר בישראל.

מה ההבדל?

שעבור חנויות ייצור ייתכן ותוכלו לדרוש הטבות מס משמעותיות כמו חוק עידוד השקעות הון שיכול להביא אתכם למס של 10% בלבד (כתלות באיזור המגורים).

ולכן מומלץ להתייעץ איתנו.

בנוסף, כדאי לשקול את העובדה שמס הכנסה השיק לאחרונה את טופס 137 דין וחשבון שנתי מקוצר לעצמאים.

זה טופס מעולה למי שעושה “כסף קטן” באינטרנט שכן הוא מעניק פטורים והטבות כדי שלא תצטרכו להסתייע ברו”ח קטן. זכאים להגיש אותו מי שההכנסות שלו הם עד 60,000 ₪.

במסגרת החישוב של ה-60,000 לא סופרים את: הכנסות בן או בת הזוג, הכנסות מנדל”ן והכנסות משוק ההון אלא רק הכנסות נוספות מיגיעה אישית (בעיקר משכורת אבל גם שכר סופרים וכאלה).

אז למה זה רלוונטי? כי יש פה הטבה לחנויות סחר שיכולות לטעון שההכנסה זה רק הרווח, לעומת חנויות ייצור שההכנסה היא מוחלטת.

לדוגמה אם אני מנהל חנות באיביי שקונה משקפיים מסין ומוכרת לאמריקאים ובשנת המס קניתי משקפיים בשווי 30,001 ומכרתי ב-90,000 ₪, ייתכן שאוכל לטעון שההכנסה של האתר שלי שהוא רק מתווך היא פחות מ-60,000 ₪. בעוד שאם נתתי שירותים במרקטפלייס כמו fiverr אני בבעיה וחייב לדווח.

יש לכם חנות קטנה ואתם רוצים לברר את זכאותכם להחזרי מס לשכירים?

לא בטוחים מה לעשות? כנסו לאתר שלנו והתייעצו איתנו.

השאר תגובה